• Avro
  • VARA
  • vpro
Aflevering Nr. 2 
 
Europese visie
Frits Bolkestein, EU commissaris en oud minister van Defensie
Bevat video
Internationale politiek
Jozias van Aartsen, minister van Buitenlandse Zaken
Bevat video
Economische gevolgen
Nout Wellink, president van De Nederlandsche Bank
Opinie: Blanco cheque
Ronald Plasterk
Bevat audio
De economische en politieke gevolgen voor Nederland en de wereld
zondag 16 september 2001
terug naar de aflevering
Economische gevolgen
Nout Wellink, president van De Nederlandsche Bank
Twee grote klappen kreeg de AEX index de afgelopen week. Op vrijdagmiddag werd de beurs een kwartier stilgelegd toen het verlies op 5% stond. Uiteindelijk sloot de AEX met een verlies van 7,25%. Ook de andere Europese beurzen zoals de DAX en de cac40 sloten met behoorlijke verliezen. Houd dit verband met de onzekerheid van wat Wall Street gaat doen maandag of is er meer aan de hand?
Het is al vaker gezegd afgelopen week, het hart van de amerikaanse economie is geraakt. Als gevolg van de aanslagen op het WTC was het vooral technisch en logistiek onmogelijk om Wall Street eerder te openen. Afgelopen vrijdag was het verlies op de Europese beurzen fors. Volgens analisten voornamelijk omdat amerikaanse investeerders hun geld uit Europa weg trokkken zodat zij dit maandag bij het openen van Wall Street konden inzetten om de eerste klap op te vangen.
Maar het is ook een kwestie van psychologie vind ook Nout Wellink. Men zou het hoofd koel moeten houden. In principe zou de amerikaanse economie tegen een stootje moeten kunnen. Ook de financiele crisis bij amerikaanse luchtvaartmaatschappijen en de claims die verzekeraars staan te wachten betekent nog niet per se dat een economische recessie onafwendbaar is.