• Avro
  • VARA
  • vpro
Aflevering Nr. 34 
 
Rubriek politiek
Jan Boerland, Verenigde Senioren Partij, lijst 8 plaats 7
Bevat video
Wel of geen Europese vuist tegen Israël?
Lousewies van der Laan (europarlementariër D66) en Frans Weisglas (VVD Tweede Kamerlid)
Bevat video
Opinie: "Uw taak is wetenschap!"
Ronald Plasterk
Rechterlijke dwaling
Peter Tak (hoogleraar strafrecht) en Huub Willems (rechter)
Bevat video
Centrumrechts of centrumlinks?
Joop Wijn (CDA Tweede Kamerlid), Anton Zijderveld(partij-ideoloog), Wim Aantjes(oud fractievoorzitter AR) en Sjaak van der Tak (CDA-wethouder Rotterdam)
Bevat video
De (on)mogelijkheden van een centrumrechts kabinet
zondag 28 april 2002
terug naar de aflevering
Opinie: "Uw taak is wetenschap!"
Ronald Plasterk
Ach, allemaal studentikoze ongein, jongens waren we, maar aardige jongens.
Toen ik in Leiden studeerde was er een zekere rivaliteit tussen Leiden en Delft. In die tijd heette dat nog gewoon de TH Delft, de Technische Hogeschool. Wij spraken in Leiden graag van de hogere Ambachtschool, de studenten en docenten werden aangeduid als fietsenmakers. Je werd er geen doctor maar ingenieur, leerde er geen wetenschap maar techniek, en het was dus geen universiteit. U weet, het woord universitas verwijst naar kennis in de breedste zin.
 
Eigenlijk vonden wij Leienaars de TH een instelling voor jongens die geen meisjes konden krijgen. Die waren er nauwelijks bij de TH. De Delftenaren hadden altijd dikke verhalen over wilde feesten, waarvoor ze dan hele verpleegstersflats aan lieten rukken, heel wat anders dan die truttige parelkettinkjes die het Rapenburg bevolkten. Wij op onze beurt zagen de Delftenaren als van die jongens met vet plakhaar in zo’n scheiding, dikke bril en aan de hoog opgetrokken broekriem een rekenmachine van het merk Texas Instruments. Ach, allemaal studentikoze ongein, jongens waren we, maar aardige jongens.
 
Nu is dat allemaal anders. De TH in Delft en trouwens ook de turfstekers in Twente mogen zich nu officieel Universiteit noemen, de TUD, en de UT.
 
Waarom zeg ik dit? Deze advertentie stond deze week in de krant. Halve pagina, de dag voordat het parlement zou besluiten over de miljardenuitgave voor de Joint Strike Fighter. De wapenindustrie. Ondertekend: AMCA Hydraulic Fluids, die willen de remolie leveren, en Sulzer Metco Coatings, zeker de verf. Prima, en heel terecht dat die hun belangen verdedigen.
 
De argumenten zijn van het soort waartegen een normaal mens zegt: “wij kopen niet aan de deur”. Deze bijvoorbeeld: “Punt 5. De risico’s voor de belastingbetaler zijn nihil. [] Deelname kost niet meer dan kopen van de plank”.
 
Wie de krant leest weet dat het halve parlement hier na lange beraadslaging anders over denken. Maar goed, wat kan het schelen, ze willen hun spullen verkopen, en elk praatje is er een.
 
Maar dan. Ook ondertekenen: de TU Delft, en de Universiteit van Twente.
 
Hoe hebben we het nu, dames en heren studenten en professoren? Is daar in Enschede en Delft wetenschappelijk onderzoek naar gedaan, of heeft het schoolhoofd dat in zijn eentje besloten? U mag zich tegenwoordig universiteit noemen, wordt het dan geen tijd dat u zich hiernaar gaat gedragen? Uw taak is wetenschap. Kijkt u nog eens goed door uw dikke brillen, haal dat vette haar uit uw ogen en reken maar uit op uw zakjapanner. Uw rol in de samenleving is niet om samen met de verffabriek de politiek onder druk te zetten, ook niet als u voor uw onderzoek een grijpstuiver denkt te kunnen binnenhalen. U dient de wetenschap. Noblesse oblige. U bent geen fietsenmakers meer!