• vpro
Aflevering Nr. 1 
 
Ieder kind in de database
Vanaf 1 januari 2007 wordt het Elektronisch Kinddossier ingevoerd
Minority Report geen fictie meer
Het politierapport "Spelverdeler in de Opsporing"
“Een heel urgent onderwerp”
Regisseur Robert Oey over zijn documentaire ‘24/7’
24/7, voorkomen is beter dan genezen
maandag 9 januari 2006
terug naar de aflevering
“Een heel urgent onderwerp”
Regisseur Robert Oey over zijn documentaire ‘24/7’
De eerste uitzending van De Toekomst kwam voor rekening van regisseur Robert Oey. Hoe film je de toekomst? Welke keuzes heeft hij gemaakt, en waarom?

- Waarom heb je voor dit onderwerp gekozen?
 
Oey: Ik heb dit onderwerp gekozen omdat er voldoende signalen zijn dat er in Nederland op beleidsniveau gewerkt wordt aan intensievere begeleiding van kinderen van min negen maanden tot drieentwintig jaar. Behalve dat daarmee gekozen wordt voor begeleiding op de lange duur, laat de overheid daarmee ook duidelijk weten dat ze meer invloed wil hebben op de opvoeding van kinderen.
 
- Er komen verschillende scenario’s voorbij in je uitzending. Welke experimenten en plannen zijn nu al realiteit en welk deel is nog toekomstmuziek?

Oey: Ik heb gezocht naar activiteiten in de realiteit die verwijzen naar de toekomst en die in de toekomst heel goed groter zouden kunnen gaan worden. Bijvoorbeeld bij de politie. Het Amsterdamse bedrijf Sentient werkt al wel samen met de politie Amsterdam-Amstelland maar heeft slechts beperkte beschikking over data gekregen. Zo mag Sentient in opdracht van de politie gebruik maken van aangiften maar heeft het geen beschikking over justitiële gegevens. De suggestie die ik in zijn algemeenheid in de uitzending doe, is dat politie en zorginstanties reeds samenwerken en data uitwisselen. Dat is nu dus niet het geval, maar ik probeer de mogelijkheden te verkennen van een wereld waarin dat wél het geval zou zijn.
 
- Hoe zit het met de beelden van baby’s die gescreend worden en waar behalve medische scans ook de thuissituatie in kaart wordt gebracht?
 
Oey: In Rotterdam vindt momenteel het meerjarige onderzoek Generation R plaats. Dit is een wetenschappelijk onderzoek waarbij gekeken wordt naar allerlei factoren. Er doen 10.000 kinderen mee aan dit grootschalige onderzoek. Zij worden intensief gevolgd op allerlei kenmerken, waaronder biologische kenmerken die eventueel van invloed zouden kunnen zijn op toekomstig gedrag. Inmiddels is de onderzoeksgroep bijna compleet. De oudste baby’s zijn al drie jaar oud. Uiteraard worden de gegevens die Generation R verzamelt niet gedeeld met andere instellingen zoals bijvoorbeeld de politie.
 
- Maar waarom noem je het onderzoek Generation R niet in de uitzending?
 
Oey: De serie De Toekomst doet aan toekomstprojecties. We hebben met opzet gekozen voor een documentaire benadering en geen fictie. Generation R. is een van de weinige onderzoeken waarin data verzameld wordt van baby’s om gedrag op latere leeftijd te voorspellen. Een wetenschapper zal pas conclusies aan zo’n onderzoek willen verbinden als het onderzoek is afgerond. Mijn aflevering heeft de praktische consequentie van dergelijk onderzoek als onderwerp.
 
- In hoeverre doe je met deze aanpak recht aan wetenschappelijk onderzoek?
 
Oey: In wetenschappelijk opzicht doe ik er geen recht aan. Ik zou als wetenschapper ook vrij van de beperkingen van de realiteit onderzoek willen doen. Maar als filmmaker ben ik op zoek geweest naar een filmische benadering van een buitengewoon urgent onderwerp. Mijn uitzending moet prikkelen en precies om die reden ben ik suggestief. In dat opzicht komt de toekomstprojectie enkel en alleen voor rekening van de maker.