biggerbetter1
Ton Meijdam: Bigger Better

Jerry Springer als een vervaarlijk met zijn hamertje zwaaiende opper-rechter met op de achtergrond een staatsieportret van Bill Gates en een uitzinnig ‘Jerry, Jerry’ schreeuwende jury. Michael Jackson zwevend in een baan rond de aarde.

Saluerende Micky Mousen, Ronald McDonald’s en andere iconen van de moderne consumptiemaatschappij vormen een erehaag voor Bill Gates; als de animatiefilm ‘Bigger, better’ van Ton Meijdam niet zo’n surrealistische bijna George Melies-achtige circus uitstraling had, zou het allemaal mischien niet eens zo onwerkelijk lijken.

‘Ik kreeg het idee dankzij een collega van het ontwerpbureau in Chicago waar ik stage liep’, vertelt Ton. ‘Voor de grap zei hij dat de regering eigenlijk zou moeten bestaan uit mensen als Arnold Schwarzenegger, Silvester Stalone en Bruce Willis, pas dan zou de rest van de wereld goed luisteren.’
De grap bleef hangen en vormde zich langzaam om tot het filmpje ‘Bigger, better’, waarin Ophrah het thema ‘much too much is never enough’ presenteert. Op de vraag of hij niet heel erg tegen Microsoft loopt te schoppen antwoord Ton dat ‘trappen wel een hobby moet zijn in dit vakgebied, anders wordt alles al snel veel te serieus’. ‘De personages van de grap zijn wel een beetje veranderd, maar ze zijn eigenlijk ook maar figuranten in een filmpje dat gaat over globalisering. En Bill Gates is zo’n grote boom, dat ‘ie dat nagelknippertje waarmee ik nu bezig ben wel kan hebben.’

Films maken was overigens niet Ton’s oorspronkelijke ambitie. Toen Ton terug kwam van zijn stage moest hij eindexamen doen voor zijn opleiding grafisch ontwerpen aan de Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost te Breda. ‘Ik zie het eindexamen meer als een laatste keer een beetje gek doen en dus besloot ik heel iets anders te doen dan grafisch ontwerpen en heb ik drie films gemaakt, waaronder ‘Bigger, better’ en ‘Let it rain’, een hommage aan Arthur Rimbaud.
Het filmmaken is goed bevallen. ‘Ik vond het nog leuker dan grafisch ontwerpen en wil er nu mee verder. Ik heb met wat mensen het kunstenaarscollectief Smack gevormd, waarbinnen kunstenaars van verschillende diciplines zich bezig houden met bewegend beeld.
‘Bigger, Better’is voornamelijk gemaakt met AfterEffects en Photoshop. Veel werk? ‘Héél erg veel werk… ik heb er met tussenpozen zo’n twee jaar aan gewerkt. Animatie is echt monnikenwerk, je hebt vijfentwintig frames per seconde die stuk voor stuk goed moeten zijn. Op de vraag of hij dit monnikenwerk dan voor de rest van z’n leven wil blijven doen antwoord Ton dat het werken in teamverband al een stuk leuker is. ‘Ik wou met ‘Bigger, better’ bewijzen dat ik het ook in mijn eentje kan. Zelfs de muziek heb ik zelf gemaakt.’

Bigger, better

Animatie & muziek
Ton Mijdam

Speciale dank aan

Michael Verhoef
Adri Kamp
Joris Dieleman
Thom Snels

Windows Media
Real
 
Langzaam internet (smalband)
Snel internet (breedband)

    help?