Aflevering Nr. 28 
 
Alize Zandwijk
Macbeth bij het Ro-Theater
Ontwerpster Irma Boom ontvangt belangrijke Duitse prijs
De Nederlandse boekontwerpster Irma Boom in gesprek met Hanneke Groenteman
Nelle Zandwijks zwarte komedie
Romandebuut De dag van de jas
De Plantage
zondag 25 maart 2001
terug naar de aflevering
Ontwerpster Irma Boom ontvangt belangrijke Duitse prijs
De Nederlandse boekontwerpster Irma Boom in gesprek met Hanneke Groenteman
De Gutenberg-prijs wordt tweejaarlijks uitgereikt aan een ontwerper die aan een ontwerper die de ontwikkeling van het boek op een opvallende manier vooruit heeft geholpen. Met twee tentoonstellingen, een boek, een reeks interviews in de Duitse pers en een bedrag van 20 duizend DM geniet de Gutenbergprijs in ontwerperskringen groot aanzien.
Booms grote doorbraak was haar ontwerp van het jubileumboek van SHV. Aan dat boek zou Boom, samen met historicus Johan Pijnappel, vijf jaar vrijwel onafgebroken werken. Het verschijnen van het boek baarde groot opzien. Het woog 3,5 kilo, telde 2136 (ongenummerde!) bladzijden en had een dikte van ruim 11 centimeter. Irma Boom verwerkte er talrijke grafische en druktechnische vondsten in. Het speciaal aangemaakte papier blijft gegarandeerd vijf eeuwen houdbaar en bij speciaal licht ontvouwt zich een overdonderend schouwspel. De totale kosten van het project - er verscheen een Engelse en een Chinese editie - beliepen vele miljoenen guldens.
Irma Boom ontwerpt postzegels (ook een serie voor de 2001-editie van de Boekenweek), telefoonkaarten, affiches en jaarverslagen, maar het is vooral de wijze van boeken maken waarmee zij zich onderscheidt. De oeuvrecatalogus van
Marinus Boezem (vertoont een sterrenhemel), die van Het Rijnlands Huis (vertoont een meetkundige maatvoering) en die van het Light-boek (draagt een Reflexiongrad, een door de fabriek ontwikkeld systeem voor de meting van lichten kleur, op de randen aangebracht), zijn enkele belangrijke werken van haar hand. Maar verreweg het spectaculairst blijft toch de snede van het SHV-boek De Bolero van Ravel, een gedicht van Gerrit Achterberg, is afgedrukt. Voor de drukker een heidens karwei.
De jury van de Best Verzorgde Boeken 1997 kon onmogelijk om het boek heen en noemde het destijds 'een ware meesterproef', en ook in het buitenland werd Het Boek vele malen onderscheiden. De naam van Irma Boom was gevestigd. Zij wordt sindsdien overstroomd door opdrachten uit binnen- en buitenland, vormt een boegbeeld van het Nederlands design, geeft wereldwijd lezingen over haar werk, en uitgevers in New York en Londen staan te trappelen om het oeuvre te boek te stellen van deze ontwerpster, die pas tien jaar zelfstandig opereert. Niet eerder was de winnaar van de Gutenbergprijs zo jong.