• vpro
Aflevering Nr. 31 
 
Teddy Charles
met het Walter Wolff trio
Agata Szymczewska
Bevat video
Christoph Prégardien
begeleid door Michael Gees
Bevat video
Teddy Charles, Agata Szymczewska, Christoph Prégardien
zaterdag 22 november 2008
terug naar de aflevering
Teddy Charles
met het Walter Wolff trio
FOTO'S SANNE SCHOUWINK
 
Teddy Charles - Vibrafoon, Walter Wolff piano, Francesco Angiuli bas en Antonio Pisano, drums
TEDDY CHARLES (verderop informatie over het Walter Wolff Trio)

Vibrafonist Teddy Charles (13 april 1928) is inmiddels 80 en een levende legende. Hij was nog nooit in Nederland en maakt in VG zijn debuut op de Nederlandse televisie.
Hij werkte samen met o.a. Charlie Parker, Miles Davis en Charles Mingus. Oorspronkelijk speelde hij piano en slagwerk tot hij overstapte op de vibrafoon die mede door hem een plaats kreeg in de nieuwe jazzmuziek. Sowieso is hij een van de meest toonaangevende vernieuwers uit de jaren 50.

Teddy Charles is in Nederland op uitnodiging van de stichting 'Leidse Jazz Geschiedenis'. Hij is eregast bij de uitreiking van het eerste exemplaar van het gelijknamige boek over o.a. de Nederlandse componist, arrangeur en orkestleider David Broekman. Die studeerde in 1918 op het Conservatorium in Den Haag. Vertrok in 1924 naar Amerika waar o.a. Frank Sinatra met zijn orkest heeft begeleid. Daarnaast componeerde hij voor o.a. 150 films de muziek waaronder King Kong, Frankenstein, All Quiet on the Western Front en Tarzan the Tiger. Een zeer veelzijdig musicus. Teddy Charles en David waren in de jaren vijftig goed bevriend en werkte veel samen. In 1956 vroeg Teddy Charles aan David Broekman om zijn Tentet te dirigeren op het New Port Jazzfestival 1956
De boekuitreiking was in de Marekerk op 6 november.

De Amerikaanse vibrafonist Teddy Charles, die ook marimba, xylofoon, glockenspiel, piano en percussie speelt, was tijdens de swing-era lid van de orkesten van Benny Goodman, Artie Shaw en Buddy De Franco.
Teddy Charles geldt als een experimentor, en met name in de jaren vijftig met zijn composities en arrangementen, een zoeker naar nieuwe wegen.
Zo behoorde hij tot de musici van The Third Stream; met grote namen als John Lewis (Modern Jazz Quartet), Jimmy Giuffre, Shelly Manne, Bill Evans, Miles Davis en Shorty Rogers, probeerde Teddy Charles klassieke muziek en jazz dichter tot elkaar te brengen.
Hij was in die periode bovendien nauw betrokken bij de workshops van Charles Mingus.

De grote verdienste van Teddy Charles is dat hij het compositorische element terug heeft gebracht in de muziek en daarmee een stijl heeft neergezet.
De onafhankelijk Teddy Charles verafschuwde het muzikale compromis. Om die reden produceerde hij zijn eigen platen, die op een eigen label werden uitgebracht.

Hoewel hij genoemd kan worden in het rijtje van vibrafoon-legendes als Milt Jackson, Terry Gibbs, Lionel Hampton en Red Norvo, vond Teddy Charles zichzelf geen écht jazzmusicus, veel meer een componist, levensgenieter en… zeilbootkapitein.
Captain Ted Charles, eigenaar van de Skipjack Pelgrim, is één van de meest ervaren kapiteins van het commerciële charterzeilen van de Oostkust van Amerika. Vanaf midden jaren 60 vaart Captain Ted charters op havens als New York City Island, Miami , Key West en de Carribean.

Teddy Charles speelde ook vaak samen met Frank Morgan (altsax), Jimmy Raney (gitaar), Lee Konitz (altsax) en Mal Maldron (piano), die allen de afgelopen jaren ook in Nederland concerteerden.

Een van Teddy Charles’ finest hours was het optreden tijdens het Newport Jazz Festival in 1956.
Daar werden onder meer enkele nieuwe composities van zijn hand gespeeld, waarom Word from Bird en The Emperor, uitgevoerd door zijn Tentet en, op verzoek van Teddy Charles, gedirigeerd door David Broekman.
Dit concert is nooit op de plaat verschenen.
De gespeelde stukken werden later dat jaar door Atlantic in de studio vastgelegd en op elpee uitgebracht, en later op Cd.

Discografie:

New directions
Word from bird, teddy charles
The teddy Charles tentet

HET WALTER WOLFF TRIO
Walter Wolff (1981 Helsinki, Finland) vertrok in 2003 naar Nederland om aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag te gaan studeren. Sindsdien heeft hij op verschillende festivals en in vele landen gespeeld .
Zo trad hij bijvoorbeeld op in Italie op het Gaeta festival of Music, in Frankrijk, Finland, Zweden, Denemarken (op het Arhus jazz festival) Portugal, Luxemburg (het Fête de la musique) en in Nederland. Hij heeft al gewerkt met grote bekende musici zoals John Ruocco, Anton Drukker, Ben Shröder, Eef van Breen, Ruben Samama, Antonio Pisano en vele anderen.

Vanaf 2003 heeft Walter piano gestudeerd bij Albert Brussee, Juraj Stanik, Rob van Kreefeld in Den Haag, en bij Bard Mehldau in New York.
Hij is nu bezig zijn masters degree te halen aan het Koninklijk Conservatorium, wat hij in 2009 zal behalen.
 
In 2005 componeerde hij de muziek voor de korte film "Agnes & Maria" van Fredrik Bäck, uitgezonden door de Finse nationale omroep YLE in 2005.
In 2007 was hij de winnaar van het YPF jazz piano competitie die werd gehouden in het Bimhuis in Amsterdam.