Frontlinie: soldaten voor Israël

IDF-soldaten voeren paspoortcontrole uit op de Westelijke Jordaanoever

Waarom reizen duizenden christenen af naar Israël om het leger te steunen, ondanks de oorlogsmisdaden die het pleegt in de Gazastrook? In een nieuwe, onthullende aflevering van Frontlinie ontrafelt Bram Vermeulen het internationale netwerk achter deze steun. Hij krijgt uitzonderlijke toegang tot soldaten van het Israëlische leger, spreekt spijtoptanten én ontmoet christenen die zich juist in willen zetten voor het lot van de Palestijnen.

woensdag 29 oktober, 21.50 uur, VPRO, NPO 2 en vanaf maandag 27 oktober op NPO Start

Bram Vermeulen spreekt er met een Vlaamse militair die vecht voor het Israëlische leger. 'Twee weken geleden was hier een Nederlands stel en die kwamen houten klompjes uitdelen aan soldaten. Op onze wapens zit een beveiliging voor als er per ongeluk een kogel in komt. Ze hebben van die kleine klompjes gebracht en dan zag je bij ons op de basis iedereen met van die houten klompjes op hun geweren rondlopen', vertelt de Vlaamse militair, die anoniem wil blijven. De soldaten die aan het woord komen zeggen bang te zijn voor herkenning, omdat ze vervolging in het buitenland vrezen.  

Ook is te zien hoe Nederlandse patatbakkers op deze plek patat serveren aan Israëlische soldaten. De Nederlandse frietbakkers wilden de VPRO niet te woord staan. Maar ze vertelden in september wel aan de Nederlandse influencer Shalom uit Israël dat ze niet wilden meewerken 'omdat als wij zeggen "We doen dit voor de soldaten die een mooie oorlog vechten" dan maken hun (sic) ervan: "Ze geven de soldaten zoveel eten dat ze sterk zijn om genocide te plegen’’.' Op de lunchplek hangt ook een vlag met Love from Holland en er liggen brieven, ondertekend door Nederlanders die de soldaten hun steun betuigen: 'We willen jullie aanmoedigen en laten weten dat jullie niet alleen staan', schrijven twee Nederlanders. 'We blijven bidden voor jullie comfort, veiligheid en kracht.'

In de aflevering van Frontlinie komen ook diverse Israëlische soldaten en reservisten aan het woord. Een van hen vertelt dat de bedoeling van de Israëlische operatie is om 'Gaza van ons te maken'. Er komt ook een Israëlische ex-soldaat aan het woord die uitlegt hoe hem in actieve dienst is geleerd om naar Palestijnen te kijken. 'Elke Palestijn is een potentiële terrorist of een terrorist. Ze zijn niet onschuldig en ik moet ze allemaal wantrouwen.'

Een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties concludeerde in september dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. Het Internationaal Strafhof in Den Haag vaardigde in 2024 een arrestatiebevel uit tegen premier Netanyahu en voormalig minister van Defensie Yoav Galant vanwege oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in Gaza. Israël is aangeklaagd bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) wegens schending van het Genocideverdrag.

Frontlinie: Soldaten voor Israël, nu te zien op NPO Start en woensdag 29 oktober om 21.50 uur op NPO 2

vpro.nl/frontlinie

#frontlinie


IDF-soldaten voeren paspoortcontrole uit op de Westelijke Jordaanoever
© Bruce Amende
Download afbeelding
Christelijke man op een fiets voor het hek naar Gaza
© Bruce Amende
Download afbeelding
Bram voor muur in Bethlehem
© Bruce Amende
Download afbeelding
Bram voor het hek voor Gaza
© Bruce Amende
Download afbeelding