Wat gebeurt er als twee uitgesproken stemmen uit de Nederlandse muziek besluiten alles los te laten?

In IJSLAND: DE ONTSNAPPINGSPOGING volgt VPRO 3voor12 Sef (Yousef Gnaoui) en Abel van Gijlswijk (Hang Youth) in aanloop naar de eerste IJSLAND 2-show in Paradiso. Samen met producer Faisal Chatar maken zij een compromisloze plaat die balanceert tussen activisme en escapisme.

vanaf nu te zien op het YouTube-kanaal van VPRO 3voor12 en NPO Start

Met het album IJSLAND 2 strijden Sef, Abel en Faisal tegen fascisme en kapitalisme. Ze laten de koppen rollen en willen hun publiek mobiliseren om de wereld - die in de brand staat - te redden. Want dat is IJsland, zeggen Abel en Sef: een ontsnappingspoging. Niet alleen van de wereld, maar ook van de hokjes waar beide artiesten in werden gedrukt. 

Anarchist des vaderlands Abel van Gijlswijk zag hoe hij met de politieke punkband Hang Youth werd gebombardeerd tot stem van een generatie. Het was verleidelijk om in die rol te blijven hangen. ‘Ik had het kunnen uitspelen, een goeroe kunnen worden en een cult kunnen starten’, zegt Abel in de documentaire. Maar hij wilde die verantwoordelijkheid niet dragen, belandde zelfs in een burn-out en concludeert: ‘Ik ben gewoon een idioot die kunst shit wil maken en lijpe ideeën wil ontdekken.’

Ook voor Sef is IJSLAND een reactie op zijn solo-carrière. Na een vliegende start moest hij het jarenlang doen met ‘gemiddeld succes’, voordat hij een brede doorbraak forceerde met de prijswinnende albums Ik Zou Voor Veel Kunnen Sterven Maar Niet Voor Een Vlag en het vorig jaar verschenen lieve monsters. ‘Ik was lang non-stop aan het vechten om het te laten lukken. Dat is niet gezond op de lange termijn.’

In de documentaire zien we de zware last die de twee met zich meedragen, maar ook hoeveel plezier ze beleven aan het samenwerken — en hoe er iets ontstaat dat niemand had kunnen voorzien.

IJSLAND: DE ONTSNAPPINGSPOGING is gemaakt door Timo Pisart en Dido Sernesky, die eerder onder andere documentaires maakten over S10, Wende, de eindshow van Defqon.1 en de wondere wereld van de hardtechno.

IJSLAND: DE ONTSNAPPINGSPOGING, nu te zien op hetYouTube-kanaal van VPRO 3voor12 en NPO Start

vpro.nl/3voor12

#IJSLAND


Download afbeelding
Download afbeelding
Download afbeelding