De Zuid-Koreaanse satire Parasite van Bong Joon-ho heeft zondagnacht geschiedenis geschreven bij de Oscars: voor het eerst won een niet-Engelstalige film de hoofdprijs.

Toen Bong Joon-ho twee weken geleden in Rotterdam tijdens zijn masterclass op IFFR door de Nederlandse filmjournalist Noa Johannes werd gevraagd wie hij zou bedanken als hij de Oscar voor beste film zou winnen, antwoordde hij nog resoluut: 'Ik maak geen enkele kans, de prijs gaat sowieso naar 1917.' De Britse oorlogsthriller van Sam Mendes was al wekenlang de torenhoge favoriet, onder meer omdat het alle belangrijke prijzen van de Amerikaanse vakbonden had gewonnen (de beste graadmeters voor de Oscars). De verrassing was dan ook enorm toen Parasite zondagnacht toch als winnaar werd uitgeroepen.

Parasite wint nog drie prijzen

Naast de prijs voor beste film werd Parasite ook bekroond met de Oscars voor beste regie, beste buitenlandse film en beste scenario (origineel). 1917 verzilverde uiteindelijk 'slechts' drie van de tien nominaties, in de categorieën beste cinematografie (de tweede Oscar voor Roger Deakins), beste soundmixing en beste visuele effecten.

Bij de acteurs waren er geen verrassingen: Joaquin Phoenix won zoals verwacht voor zijn hoofdrol in Joker en Renée Zellweger werd bekroond voor haar hoofdrol in Judy. Bij de bijrollen wonnen twee grootheden voor het eerst een Oscar voor hun acteerprestaties: Laura Dern voor Marriage Story en Brad Pitt voor Once Upon a Time ... in Hollywood.

Alle winnaars op een rij

Beste Film

  • Parasite
  • Ford v Ferrari/Le Mans '66
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Marriage Story
  • 1917
  • Once Upon a Time in Hollywood


Beste Regie

  • Bong Joon Ho, “Parasite”
  • Martin Scorsese, “The Irishman”
  • Todd Phillips, “Joker”
  • Sam Mendes, “1917”
  • Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”


Beste Acteur

  • Joaquin Phoenix, “Joker” 
  • Antonio Banderas, “Pain and Glory” 
  • Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood” 
  • Adam Driver, “Marriage Story” 
  • Jonathan Pryce, “The Two Popes”


Beste Actrice

  • Renee Zellweger, “Judy”
  • Cynthia Erivo, “Harriet”
  • Scarlett Johansson, “Marriage Story” 
  • Saoirse Ronan, “Little Women”
  • Charlize Theron, “Bombshell”


Beste Mannelijke Bijrol

  • Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
  • Anthony Hopkins, “The Two Popes”
  • Al Pacino, “The Irishman”
  • Joe Pesci, “The Irishman”


Beste Vrouwelijke Bijrol

  • Laura Dern, “Marriage Story”
  • Kathy Bates, “Richard Jewell”
  • Scarlett Johannson, “Jojo Rabbit”
  • Florence Pugh, “Little Women”
  • Margot Robbie, “Bombshell”


Beste Scenario (origineel)

  • “Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han
  • “Knives Out,” Rian Johnson
  • “Marriage Story,” Noah Baumbach
  • “1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
  • “Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino


Beste Scenario (bewerkt)

  • “Jojo Rabbit,” Taika Waititi
  • “The Irishman,” Steven Zaillian
  • “Joker,” Todd Phillips, Scott Silver
  • “Just Mercy” Destin Daniel Cretton and Andrew Lanham
  • “Little Women,” Greta Gerwig
  • “The Two Popes,” Anthony McCarten


Beste Animatiefilm

  • “Toy Story 4”, Josh Cooley
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World”, Dean DeBlois
  • “I Lost My Body/J'ai perdu mon corps”, Jeremy Clapin
  • “Klaus”, Sergio Pablos
  • “Missing Link”, Chris Butler


Beste niet-Engelstalige Film

  • “Parasite,” Bong Joon Ho (Zuid-Korea)
  • “Corpus Christi,” Jan Komasa (Polen)
  • “Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov (Noord-Macedonië)
  • “Les Miserables,” Ladj Ly (Frankrijk)
  • “Pain and Glory,” Pedro Almodovar (Spanje)


Beste Documentaire

  • American Factory”, Julia Rieichert, Steven Bognar
  • “The Cave”, Feras Fayyad
  • “The Edge of Democracy”, Petra Costa
  • “For Sama”, Waad Al-Kateab, Edward Watts
  • “Honeyland”, Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov


Beste Cinematografie

  • “1917”, Roger Deakins
  • “The Irishman”, Rodrigo Prieto
  • “Joker”, Lawrence Sher
  • “The Lighthouse”, Jarin Blaschke
  • “Once Upon a Time in Hollywood”, Robert Richardson


Beste Soundtrack

  • “Joker”, Hildur Guðnadóttir
  • “Little Women”, Alexandre Desplat
  • “Marriage Story”, Randy Newman
  • “1917”, Thomas Newman
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker”, John Williams


Beste Originele Nummer

  • “I’m Gonna Love Me Again”, “Rocketman”
  • “I Can’t Let You Throw Yourself Away”, "Toy Story 4"
  • “I’m Standing With You”, “Breakthrough”
  • “Into the Unknown”, “Frozen 2”
  • “Stand Up”, “Harriet”

Klik hier om alle overige winnaars te bekijken, onder meer in de categorieën 'beste montage' en 'beste makeup'.