VPRO Meet-up: Tegenlicht - Koude oorlog op de Noordpool
President Trump schokte begin dit jaar vriend en vijand door te zeggen dat hij Groenland wil hebben, goedschiks of kwaadschiks. Hij wil naar eigen zeggen voorkomen dat het Deense eiland in handen valt van Rusland of China.
Het is niet gek dat de VS grote belangstelling heeft voor Groenland. Door de smeltende ijskappen rond de Noordpool en Groenland komen nieuwe vaarroutes van en naar Azië beschikbaar. Daarnaast is Groenland rijk aan zeldzame grondstoffen die door diezelfde smeltende ijskappen in de nabije toekomst gedelfd kunnen worden. Ook Rusland en China vergroten hun invloed in het gebied.
In deze meet-up bespreken we de geopolitieke situatie rondom de Noordpool. We doen dat aan de hand van twee VPRO Tegenlicht-documentaires. Allereerst bekijken we ‘De verovering van de Noordpool’ (https://tegenlicht.vpro.nl/artikelen/verovering-van-de-noordpool) over de oplopende geopolitieke spanningen rond de Noordpool.
Vervolgens bekijken we de recente Bureau Buitenland special ‘De dag dat Trump niet alleen Groenland maar ook IJsland opeist’ (https://tegenlicht.vpro.nl/artikelen/de-dag-dat-trump-niet-alleen-groenland-maar-ook-ijsland-opeist). Hierin onderzoekt NRC-journalist Maarten Schinkel het scenario voor het geval Trump daadwerkelijk Groenland militair inneemt en direct doorstoot naar IJsland om zo de voet dwars te zetten voor Rusland en China.
Aan het eind van dit (mogelijke) toekomstscenario blijven we met de vraag zitten wat we als Europese landen gaan doen als we onze vriend aan de overkant van de grote plas definitief zjn kwijt geraakt en op onszelf zijn teruggeworpen.
Locatie
Bibliotheek Neude, Utrecht Neude Bibliotheek
Neude 11
3512 TA Utrecht