Queer genoeg: wanneer hoor je bij de queer gemeenschap?

Twee witte personen zitten op een stoep voor een gebouw met gele deuren. Links een persoon in drag met roze pruik, hoofddoek met hartjes en een roze jas met hartjespatroon. Rechts een man met krullend haar, bril, lichtblauw poloshirt en korte broek. Ze kijken elkaar glimlachend aan.

'Ben ik queer (genoeg)?' Die vraag stellen veel LHBTQIA+-ers zich regelmatig. In deze korte documentaire verkennen drie queer personen hun geïnternaliseerde vooroordelen over queer zijn in absurdistische scènes geïnspireerd door ‘expectation vs reality’-memes. Door hun verwachtingen van een queer gym te toetsen aan de realiteit vinden ze uiteindelijk hun plek in de queer gemeenschap.

vanaf zaterdag 11 oktober op YouTube, NPO 3LAB, VPRO

In Amsterdam werd een sportschool speciaal voor queer mensen opgericht, omdat zij zich vaak niet op hun gemak voelen in reguliere gyms met binaire kleedkamers en strakke schoonheidsidealen. Maar wie mag zich queer noemen? Voor wie is de queer gym bedoeld? Bij de drie hoofdpersonages uit Queer genoeg speelt de angst voor afwijzing, zodra ze over de drempel stappen bij de queer gym.

David (25) wordt door zijn ingetogen kledingstijl en uitstraling vaak gezien als hetero, en door zijn lijf voelt hij zich onbegeerlijk. Qianyu (30) worstelt met diens plek in de queer uitgaansscene, die vaak gedomineerd wordt door homomannen. En Barbara (67) vraagt zich af of ze nog wel bij de queer gemeenschap hoort, nu ze al jaren een relatie heeft met een man. In de jaren ‘80 stuitte ze ook al op onbegrip, omdat ze op mannen en vrouwen valt.

Samen met andere bezoekers van de sportschool delen ze hun onzekerheden en ervaringen in openhartige gesprekken. In de film worden verschillende vormen van buitensluiten kleurrijk en met humor verbeeld in subjectieve scenes. Zo nemen de innerlijke werelden van de hoofdpersonen de realiteit over. Uiteraard biedt de film ook ruimte voor de blijdschap als je ontdekt dat er wel een plek voor je is. Want, spoiler alert: David, Qianyu en Barbara zijn wel degelijk queer genoeg.

Queer genoeg is een samenwerking tussen de VPRO en documentair productiehuis FalkyFilm.

Over de maker

Annemarije Rus is een queer filmmaker. In 2019 heeft ze de master Visuele Antropologie aan de UvA afgerond. Ze maakt films over hoe mensen hun plek in de wereld proberen te vinden, zoals de documentaire Scheef (2024) over de wooncrisis en eerder werk over feministisch activisme. Online (meme) cultuur is een terugkerend thema in haar werk.

Queer genoeg (32 min), zaterdag 11 oktober, NPO 3LAB YouTube, VPRO.


Twee witte personen zitten op een stoep voor een gebouw met gele deuren. Links een persoon in drag met roze pruik, hoofddoek met hartjes en een roze jas met hartjespatroon. Rechts een man met krullend haar, bril, lichtblauw poloshirt en korte broek. Ze kijken elkaar glimlachend aan.
© FalkyFilm
Download afbeelding
In een sportschool met paarsblauw licht trainen meerdere mensen met gewichten. Centraal zit een Aziatische persoon met een grijze tanktop waarop “Functional 45” staat, kijkend naar hun spiegelbeeld. Er staan en zitten mensen om hen heen, waaronder een zwarte vrouw met korte coupe op de achtergrond en een witte man met tattoos op de voorgrond.
© FalkyFilm
Download afbeelding
Twee witte vrouwen staan tegenover elkaar in een ruimte met paarsblauw licht. Links een jonge vrouw met lange staart en witte tanktop die een waterfles vasthoudt. Rechts een oudere vrouw met grijs, golvend haar en een grijze T-shirt. Tussen hen in hangt een lijstje met de tekst "liever lesbies".
© FalkyFilm
Download afbeelding