Bob den Uyl Prijs 2015
Uit de flinke stapel in 2014 verschenen reisboeken koos de jury van de VPRO Bob den Uyl Prijs vijf kandidaten die kans maken op de prijs. Die wordt op zondag 31 mei uitgereikt in VPRO Boeken van Wim Brands.
voormalig joegoslavië
De Balkan was altijd al licht ontvlambaar. Partizanenleider Tito wist de etnische smeltkroes lange tijd bijeen te houden, tot na zijn overlijden in 1980 spanningen tussen de volken opliepen en in 1991 culmineerden in de (tweede) Balkanoorlog. Een van de dieptepunten in dat conflict, ook voor Nederland, is en blijft de val van Srebrenica in 1995 en de massamoord op Bosnische moslims. De wederopbouw verloopt nog altijd moeizaam.
rusland
Met de inname van de Krim heeft de Russische president Vladimir Poetin de Koude Oorlog nieuw leven ingeblazen. De VPRO berichtte over het ongekende succes van Poetin, zijn vijanden, de erfenis van de Sovjet Unie en over de literatuur van Tsjechov.
de jury
VPRO Bob den Uyl Prijs 2015